Dinamikus raklapos állványok:
Gördülő állvány: egy viszonylag ritkán alkalmazott megoldás ahol a raklapokat olyan raklapos állványokban tároljuk, melyek tömbökben helyezkednek el. A tömböknek köszönhetően igen nagy helyet tudunk megtakarítani. Az állvány kiszolgálása úgy történik, hogy a kirakodni kívánt tömböt kimozdítjuk, így a targonca csak ahhoz fér hozzá. Ezt a megoldást ott szokták alkalmazni, ahol fontos az áru védelme, kicsi a forgási sebesség, és nagyon kevés a hely, és bizonyos okokból a terület nem növelhető.
Görgős állványok. Ennek több fajtája van, de valamennyire jellemző, hogy el van látva görgőkkel, azért, hogy az rakatokat „automatikusan adagolja”. Ezen kialakítás fő célja a helytakarékosság, illetve a folyamatok leegyszerűsítése. Az állványkeretek egy szögben döntött görgős sínekkel vannak egymáshoz vannak kötve úgy, hogy ezen síneken találhatók a raklapok. A FIFO- (először berakodott rakat először távozik), vagy görgős állvány működése egyszerű, az állványt a magasabban lévő berakodási ponton tölti fel az emelőgép, majd ha az előtte lévő raklapot kiveszik, akkor a gravitáció hatására az előrébb gurul. Ehhez az állványhoz tehát két kiszolgáló folyosó szükséges.
A másik kialakítás lényege, hogy mindössze egy állványkiszolgáló folyosó is elég. Ezeket visszagördülő állványoknak is hívjuk, melyeknek működési elvük egyszerű: az utoljára berakott raklap feltolja az előtte lévőt, mintegy betöltve az állványt. Ezt a kivitelt olyan helyeken alkalmazzák ahol a tömbös tároláshoz hasonlóan LIFO (az utoljára betöltött rakat megy ki először) elv érvényesül.
Polcos állványok: a nevében is benne van, hogy ezek az állványzatok leginkább olyan áruk tárolására alkalmasak, melyek egy polcnyi felületen elférnek. Kialakításuk lényegében azonosak, méreteik természetesen eltérők lehetnek. A polconkénti terhelhetőség sokféle lehet: pl. 100 kg- 200 kg /polc.
Akár a raklapos állványok, ezek is széleskörűen kerülnek alkalmazása. Tökéletes tároló egység egy kiskereskedelmi eladó- vagy raktártérben, egy ipari vállalat anyagraktárában, vagy akár egy otthoni garázsban is. Fontos megemlíteni, hogy ennek az állványnak a kiszolgálása kézzel történik, általában emberi erővel, tehát alapvető esetben sokkal egyszerűbben tervezhető meg, mint egy raklapos állvány.
A polcos állvány összeszerelésének módja is változó, de többségében alakzáró kivitelről van szó, melyet bárki össze tud szerelni. Létezik természetesen csavarkötésekkel összeszerelhető változat is. Az összeszerelt polcrendszereket is célszerű lefúrni a földbe.
A raklapos állványokhoz hasonlóan itt is beszélhetünk keretekről, melyek a polcokat tartják. Ezen keretek magassága kb. 2000 mm és 3000 mm között mozog és kb. 6 – 8 polc halmozható egymásra. A polcok mérete és teherbírása is sokféle. Alapvető kitétel a polcmélység, melyet ugyanúgy kell értelmezni akár egy szekrénynél, s amelynek megszokott értéke kb. 300 mm és 600 mm között van. A pocok hossza természetesen a teher függvényében változik, de kb. 900 ill. 1300 mm között mozog.
Ezen polcok kifejezetten nagy előny a változatos kiszerelésben és a könnyű áthelyezhetőségben rejlik. Költözés esetén a szétszerelés és pillanatok alatt elvégezhető.
Több polcos állványból összekapcsolhat és többszintes polcrendszer is képezhető, további növelve a gazdaságos raktártér kapacitását. A különböző polcokat közlekedő térrel lehet összekötni, melyek egyúttal egyfajta födémként is szolgálhatnak.
Gördülős megoldás itt is létezik, de ezeket szintén speciális esetekben célszerű alkalmazni (például irattárakban) olyan helyeken ahol a raktártér igen szűk, vagy a körülmények speciálisak. Tömböket képezve szintén a tömbök kerülnek megmozgatásra, így mindig csak a rakodás alatt álló állvány hozzáférhető.
Kombinált (galériás) állványok: nagy raktárakban komplex megoldásokat lehet alkalmazni, amelynek keretében össze lehet kapcsolni raklapos és polcos állványokat. Cégünk több ilyen projektet hajtott már vére sikeresen. Ez különleges szakértelmet kíván, hiszen megoldható, hogy a raklapos állvány teherviselő szerkezetként szolgáljon, és annak tetejére helyezhessünk egy olyan födémet, mely képes elbírni egy polcos állványrendszert. Komolyabb üzemekben a szállító szalagokat, és teherlifteket is bevonják a rendszerbe.
Szükséges-e felülvizsgáltatni az állványt?
Az állványrendszerek bár statikus tároló egységek, komoly terhelésnek vannak kitéve. Az intenzív rakodás elkerülhetetlen velejárója, hogy a festés megsérül és megjelenhet a rozsda, mely erősen gyengíti a szerkezetet. A deformáció legalább ilyen komoly fenyegetést jelent. Éppen ezért célszerű, időközönként szakértővel átvizsgáltatni az állványokat, hogy elkerüljük a baleseteket. Raktári állványvizsgálat kérdésében partnerünk a Sülle Mérnöki Iroda.